24-25 Ocak “Çocuklar, Gençler Büyük Bay, Büyük Bayanlar ve Wai Kru Muay Thai İl Şampiyonası”

İl Temsilciği faaliyet programında yer alan “Çocuklar, Gençler Büyük Bay, Büyük Bayanlar ve Wai Kru  Muay Thai İl Şampiyonası”  24 – 25 Ocak 2014 tarihlerinde Bursa Savunma Sanatları Gençlik Spor Kulübü eğitim merkezinde yapılacak olup talimat aşağıda sunulmuştur.

En Geç 22/Ocak/2014 Çarşamba gününe kadar müsabakalara iştirak edecek sporcular ve kulüpler Sporcu listelerini 2014 vizeli Kulüp ve Resmi antrenör onaylı olarak eksiksiz İl Temsilcisine ulaştırmalıdırlar. Tüm sporcu antrenör ve kulüplerin bilgisine. Belirtilen tarihe kadar katılım listelerini göndermeyenler müsabakalara alınmayacaktır. Talimatlar kesinlikle uygulanacak olup, kılık kıyafet ve kiloda kesinlikle tolerans verilmeyecektir.

Aydın ÖZTÜRK
Muay Thai İl Temsilcisi

ŞAMPİYONA TALİMATI

1- İllerin Müsabakalara katılım şartları:

1,1-Bölge Şampiyonalarına tüm iller önce il birincilikleri yaparak sonuçlarına göre takım oluşturmalıdır, sporcuların az olduğu illerde, il birinciliği yapılamaması durumunda sporcuların yeterli ve tecrübeli olması gereklidir.

2- Sıklet Yaş ve Kategoriler:

Talimata ekli listedeki kilo ve kategorilere göre yapılacaktır;

 

3-Müsabaka sistem Raund ve süreleri :

3.1-Müsabakalar IFMA Amatör Muaythai desisyon sistemsine göre ve Federasyonumuzun talimatları dahilinde yapılacaktır, puanlamada iyi wai-kru yapan ve orijinal Muaythai tekniği ve stili uygulayan sporcular avantajlı olacaklardır.

A – Minikler Çocuklar Bay Bayan  :  ( 1 )  dakikadan ( 3 ) Raund , ( 1 )  dakika dinlenme,  Minik çocuklar kategorisinde kafaya tüm vuruşlar yasaktır.

B – Yıldız Kadetler Bay Bayan  :  ( 1.30 )  bir dakika otuz saniye ( 3 ) Raund , ( 1 )  dakika dinlenme, Yıldız Kadetler kategorisinde kafaya yumruk ve tekme vurulabilir, kafaya diz, dirsek vurulması yasaktır. diz dirsek sadece vucuda vurulabilir,

C – Gençler Bay Bayan  :  (2 )  dakikadan ( 3 ) Raund , ( 1 )  dakika dinlenme İFMA uluslararası kural geçerlidir. doğru tüm teknikler uygulanır.

Ç- Büyükler Bay Bayan Kategorisi: Elemeler ve Finaller 3 dakika’ dan 3 Raund, 1 dakika dinlenme arası verilir. İFMA uluslararası kural geçerlidir. doğru tüm teknikler uygulanır.

D-Wai Kru:

Yarışmacılar 2 kişi olarak ring’te dans ve koreografilerini yapacaklardır. Yarışmada 5 yan hakemin galip çoğunluğu ile galip ilan edilen kazanır. Wai-Kru Muaythai geleneksel saygı dansı ve koreografiler orijinaline uygun yapılır, Muaythai serenomi müziği dışında müzik ve standartlar dışında dans ve koreografiler kabul edilmez. Bir Wai-Kru en fazla 3 dakika sürebilir.

 

4- Tartı ve Kura:

4.1-Müsabakalar için teknik toplantı şampiyonanın yapılacağı yerin toplantı salonunda ekteki programda olduğu gibi yapılacaktır. Teknik toplantıya idareciler ve antrenörler katılacaktır,  toplantı ardından tartı ve kayıtlar yapılacaktır. Tartıda kesinlikle tolerans verilmeyecektir.  Tartılar sporcuların üzerlerinde sadece iç çamaşırı veya Muaythai şortlu olarak yapılacaktır. tartı sonrası eşleşmeler programa göre tüm antrenör, hakem ve idarecilerin görebileceği bir alanda (şeffaf ve görülür bir yöntemle) yapılıp asılacaktır.

4.2-Federasyonumuzun Merkez Hakem Üst Kurulu, Faaliyetin başlaması ile birlikte, toplantı, tartılar, eşleşmeler ve müsabakaların yönetiminde tarafsızlık ilkeleri ile Federasyonumuzun yayınlamış olduğu ‘’Amatör Muaythai Müsabaka Talimatı, Amatör Muaythai Hakem Talimatı’’ ve bu talimata göre usul ve esasların uygulanıp uygulanmadığı, görevli idareci, hakem, antrenör, sporcular ve diğer kişiler hakkında, ne gibi şikayetler geldiği hususunda her gün rapor hazırlayıp Federasyonca görevlendirilen yönetim kuruluna rapor edecektir. Yönetim kurulu raporları inceleyerek usulsüz hareket edenlere tedbir uygulayabilecek veya disiplin kuruluna sevk edebilecektir.

5-Müsabakaya katılacak; Antrenör, Sporcu ve Hakemlerin Kılık Kıyefeti:

5.1-Müsabakada görev alan antrenörler, yardımcı antrenörler vizeli olmalıdır. Ring köşelerinde  antrenöre yardım edecek kişilerin en az 11. khan yardımcı antrenör derecesine sahip olmalıdır, antrenörler ve yardımcıların ring köşelerine sadece eşofman ile çıkacaklardır maç esnasında kendilerine tahsis edilen sandalye oturacaklardır. Antrenör ve yardımcılarının sporcuların köşelerine çıkabilmek için kartları ibraz etmeli ve yakalarında takılı olarak görev yapacaklardır, vizeli olamayanlara görev verilmeyecek ve ringin yanına yaklaştırılmayacaktır.

5.2-Antrenörler ve yardımcıları; sporcuları ring’te müsabaka yaparken ayağa kalkmaları, sporcuya bağırmaları, hakem veya yöneticilerle konuşmaları, müsabaka esnasında itiraz etmeleri yasaktır, talimata uymayan kişiler Disiplin ve Ceza kuruluna mutlaka sevk edilecektir.

5.3-Sporcular; müsabakalarda şort ve tişört ile belirlenen koruyucu eldivenler ile müsabakaya çıkacaklardır, 5.4-Müsabakalara katılan tüm idareci, antrenör ve sporcular, belirlenen kılık-kıyafet talimatları esaslarına uyacaklardır,  aksi davranışta bulunanlar hakkında gereken yasal işlem yapılacaktır.

5.5-Hakemler; Federasyonumuzun talimatları gereğince siyah pantolon, beyaz gömlekle görev yapacaklardır, Merkez Hakem Üst Kurulu ile Amatör Muaythai Hakem Kurulu üyeleri haricindeki hakemler papyon takılı görev yapacaklardır, federasyonun bilgisi dışında kıyafetlerin üzerinde logo gibi reklamlar içeren semboller olmayacaktır.

6-İtirazlar:

6-1-Müsabakalara itirazlar il müdürlüğünce görevlendirilmiş diplomalı ve 2014 yılı ulusal vize seminerine katılmış il antrenörü tarafından usulüne uygun yazılı dilekçe, tutanak karşılığında federasyon Genel Sekreteri veya görevlendireceği kişiye IFMA mevzuatına göre (100) USD karşılığı olan 200 TL teslim ederek dilekçelerini, görsel delili veya kanıtını İtiraz Kuruluna vereceklerdir, itiraz sürecinin başlaması için sporcunun ringi terk etmiş ve sahadan uzaklaşmış olması gerekir.

6.2-İtiraz maçın bitiminden en fazla 30 dakika içinde sadece il müdürlünce görevlendirilmiş ve 2014 ulusal vizeli belgeli antrenör tarafından yapılabilir, haricinde hiçbir şekilde itiraz dilekçesi kabul edilmez, ücreti yatırılmayan itirazlar ve sözlü yapılan itirazlar ile hakemleri ve yöneticilere zan altında bırakacak davranışlarla müsabakaların ahengini bozacak gereksiz itirazlar görüldüğünde derhal Disiplin ve Ceza kuruluna sevk edilebileceği gibi il, idareci, antrenör, kulüp ve sporcular hakkında tedbir uygulanarak müsabakalardan ihraç edilebilecektir. 

7- Müsabakaya Katılan Sporcularda Mecburiyet:

7.1-Tüm sporcular beraberlerinde Federasyonca belirlenmiş olan, Muaythai T-şort ve şortunu, Koki, Dişlik, Kaval Kemiği Koruyucusu, Dirsek koruyucusu ve Bandaj bulundurmak ve giymek zorundadırlar.

7.2-Erkeler, Kızlar  Kask, Eldiven ve vücut koruyucusu Federasyon veya yetkili kurulları tarafından temin edilecektir, sporcuların şahsi giyecekleri müsabaka ekipmanlarından ayak-dirsek koruyucuları, dişlik, altın sarısı renkte Muaythai yazılı şort, ve köşe rengine göre mavi veya kırmız t-şort olmalıdır.

7.3-Sporcular, antrenörleri ve ring köşesine arkalarında çıkan yardımcıların Muaythai dışında başka spor dallarının yazan sembol ve logolu giyisiler giyilmesi veya yarışma alanına girilmesi yasaktır.

7.4-Sporcular müsabakalara başlamadan önce ring içinde ustaya saygı dansı olan Wai Kru dansını yapmak mecburiyetindedir, iyi Wai Kru (ustaya saygı dansı) yapan sporcular ve Muaythai stilini sergileyen sporcular 1 puan avantaj sağlayacaklardır. Wai Kru (ustaya saygı dansı) yapmayan sporcular uyarılarak yapmaları sağlanacaktır. Aksinde diskalifiye edilebilecektir.

7.5-Sporcular ekte sunulan IFMA A-B Divisyon talimatına uymak zorundadırlar.

8- Müsabakalarda Dereceye Giren Sporculara Ödüller:

8.1 İl Şampiyonası Müsabakalarda ilk üç dereceye (1, 2, 3, ) giren sporculara Madalya  verilecektir. Bölge Şampiyonasına  ilk Üç dereceye giren sporcular arasından Teknik Kurulun uygun gördüğü sporcular götürülecektir.

12- İl Şampiyonasında uygulanacak program;

Bir Gün önce 

Genel Teknik Toplantı                                                                                  1600-1700

İlk Tartı kayıt ve doktor kontrolü                                                                 1700-1900

Kura ve Eşleşmeler                                                                                       1700-1900

1.Gün :

Doktor Kontrolü Tartı Kayıtlar                                                                    0700-0800

Hakem Toplantısı                                                                                                     0900-1000

Müsabakalar                                                                                                 1000-1900

2.Gün :                                              

Doktor ve Tartı Kontrolü                                                                             0700-0800

Hakem Toplantısı                                                                                                      0900 1

Müsabakalar                                                                                                 1000-1300

Müsabakalar ve Madalya Töreni                                                                  1400-1900 

2014 YILI MÜSABAKA SİKLET VE KATAGORİLERİ

 

BÜYÜK ERKEKLER  A DİVİSYON:  17-35 Yaş  1997 – 1979 doğumlular ay gün yok (9. Khan)
-51-54-57-60-63,5-67-71-75-81-91  Kg.  (Dünya Şampiyonasına planlanıyor)
BÜYÜK ERKEKLER  B DİVİSYON:  17-35 Yaş  1997 – 1979 doğumlular ay gün yok (9. Khan)
-51
54576063,567717586 +86 Kg. (Sedece Avrupa Kupasına gönderilebilir).
BÜYÜK BAYANLAR: 17-35 Yaş  1997 – 1979 doğumlular ay gün yok (9. Khan)
-45-48-51-54-57-60-63,5-67 Kg.  (Dünya Şampiyonasına planlanıyor)

 

GENÇ ERKEKLER: 15-17 Yaş 1999 -11 Mayıs 1996  tarihinden sonra doğanlar  (6. Khan)
-42-45-48-51-54-57-60-63,5-67-71-75 Kg. (Dünya şampiyonasına planlanıyor)
GENÇ BAYANLAR: 15-17 Yaş 1999 -11 Mayıs 1996  tarihinden sonra doğanlar  (6. Khan)
-45-48-51-54-57-60-63,5 Kg.  (Dünya Şampiyonasına planlanıyor)

 

YILDIZ ERKEKLER:  Ay gün aranmaz 12-14 Yaş Kızlar ve Erkeler  2002-2000 doğumlular (2.Khan)
33-36-39-45-51 -57 -6067 Kg. (-33-39-51-60 ve +60 hariç Dünya Şampiyonasına)
YILDIZ BAYANLAR: Ay gün aranmaz 12-14 Yaş Kızlar ve Erkeler  2002-2000 doğumlular (2.Khan)
33-36-39-45- 51  -57 +57 Kg. (33-39 -51 ve +57 hariç Dünya Şampiyonasına)

 

MİNİK ERKEKLER: Ay gün aranmaz 10-11 Yaş Kızlar ve Erkeler  2004-2003 doğumlular (2.Khan)
30-33-36-39-44-48 +48 Kg. (Balkan ve Avrupa Şamp. ve Kupasında değerlendirilecek)
MİNİK BAYANLAR: Ay gün aranmaz 10-11 Yaş Kızlar ve Erkeler  2004-2003 doğumlular (2.Khan)
30-33-36-39-44 +44 Kg. (Balkan ve Avrupa Şamp. ve Kupasında değerlendirilecek)

WAİ-KRU:
MİNİK ERKEK 08-11  YAŞ. (Balkan ve Avrupa Şamp. ve Kupasında değerlendirilecek) (2.Khan)
MİNİK BAYAN 08-11 YAŞ. (Balkan ve Avrupa Şamp. ve Kupasında değerlendirilecek) (2.Khan)

YILDIZ ERKEK 12-14 YAŞ.  (Dünya Şampiyonasına planlanıyor) (2.Khan)
YILDIZ BAYAN 12-14 YAŞ. Dünya Şampiyonasına planlanıyor)
(2.Khan)

 

Dünya Şampiyonasına götürülmesi planlanan sikletler dışında kalan tüm siklet birincileri Bakan, Avrupa Şampiyonası ve kupalarında değerlendirilmeye çalışılacaktır.

 ‘’Ancak; yapılacak bölge şampiyonaları ve Türkiye Şampiyonalarında en az üç maç yapmayan sporcular ile çok zayıf olduğu tespit edilen sporcular Dünya Şampiyonası kadrosundan çıkartılarak Avrupa’da değerlendirilecektir’’.

2014 Yılı Yapılacak Şampiyonalar öncesi Muaythai İl Birinciliklerinin yukarıdaki kategorilere göre yapılması gereklidir. 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.